Domy szkieletowe

Drewniany dom szkieletowy charakteryzuje się – jak sama nazwa wskazuje – tym, że jego konstrukcja oparta jest na drewnianym szkielecie. Jednak, aby dom był bezpieczny i domy nowoczesne musi być zbudowany z materiałów najwyższej jakości, a firma, która będzie go stawiać solidna i doświadczona.

Drewniany dom szkieletowy można zbudować na 3 sposoby: z tzw. „patyków”, z prefabrykatów lub z wielkowymiarowych modułów. Do ich budowy wykorzystuje się zwykle drewno sosnowe, które powinno spełniać wymogi dotyczące wytrzymałości. Aby te wymogi spełniało, drewno suszy się komorowo do 18 proc. poziomu wilgotności w temperaturze 60 st. C. Drewno musi też zostać pozbawione kory, sęków oraz pęknięć o zaokrąglonych lub sfazowanych krawędziach. Wszystkie drewniane elementy łączy się za sobą za pomocą gwoździ, wkrętów zszywek lub innych metalowych łączników.

Drewniane domy szkieletowe stawia się zwykle na płycie betonowej lub na ścianach fundamentowych. Muszą też być postawione na właściwej wysokości, najlepiej 15-20 cm od gruntu w celu uniknięcia zawilgocenia. Ponadto do skutecznej izolacji wykorzystuje się specjalne papy izolacyjne lub folie budowlane. Z reguły drewnianego domu szkieletowego nie podpiwnicza się, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Jednak takie rozwiązanie jest bardzo drogie w porównaniu do kosztów całej budowy.

Domy gotowe z prefabrykatów szkieletowe mają ściany wznoszone w konstrukcji platformowej albo balonowej. W przypadku konstrukcji platformowej wznoszenie poszczególnych elementów zależy od zakończenia kolejnych etapów budowy. Inaczej jest w konstrukcji balonowej, w której najpierw budujemy ściany zewnętrzne parteru i piętra, a dopiero później montuje się strop. Ściany powinny zostać docieplone i przygotowane na kontakt z różnymi warunkami atmosferycznymi. Można do tego celu użyć wełny mineralnej, styropianu lub włókien drzewnych. Dla dodatkowej ochrony należy zastosować specjalne folie wiatroizolacyjną i paroizolacyjną. Ściany wewnętrzne w drewnianym domu szkieletowym również powinny być docieplone, a wykańcza się je zwykle płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub boazerią.

Stropy w drewnianym domu szkieletowym wykonywane są z drewnianych belek lub belek drewniano-płytowych, wypełniane dodatkowo materiałem termoizolacyjnym. Prawidłowo zamontowany strop powinien przenosić przewidziane obciążenia przy zachowaniu właściwej sztywności. W tego typu domach najczęściej stosowanymi rodzajami dachów są: krokwiowy, krokwiowo-jętkowy lub kratownica. Natomiast elewacja możliwa jest na wiele sposobów. Można do tego celu wykorzystać np. panele termoizolacyjne z warstwą płytek klinkierowych.

Podobne artykuły: