Zalety i wady drewnianych schodów

Wybór odpowiednich schodów wewnętrznych to niewątpliwie bardzo ważna decyzja. Jeśli myślisz o schodach drewnianych warto poznać kilka praktycznych informacji na ich temat.

Schody drewniane mają swoje zalety i wady. Najczęściej porównywalne są ze schodami betonowymi. Jeśli jednak stawiasz na drewno, przemyśl, czy rzeczywiście odpowiada ono Twoim potrzebom.

Idealnie sprawdzą się, gdy planujemy ich postawienie w już gotowym i wykończonym domu. Gdy chcemy zagospodarować niewykorzystane poddasze, bywają najlepszym rozwiązaniem. Jedyne do musimy zrobić to otwór w stropie, a następnie budowa lub montaż naszych schodów. Ostatnim krokiem jest stałe połączenie z podłogą oraz stropem. Wykorzystanie w jakiej sytuacji schodów betonowych wiąże się w poważnymi remontami. Aby nie musieć na nowo remontować pomieszczeń, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć przestrzenie, by nie dostawały się tam niechciane pyły oraz zabrudzenia.

Schody drewniane będą idealnym rozwiązaniem, gdy mamy do dyspozycji budownictwo pasywne mało przestrzeni. Wcześniej niekoniecznie musieliśmy brać pod uwagę adaptację poddasza i zostawiać na ten cel wolne miejsce. W takim przypadku sprawdzą się schody kręte lub kacze. Nie zajmą wiele miejsce, a będą efektownym i bezpiecznym wejściem na wyższe piętro. Drewniane konstrukcje można także przestawić lub odnowić.

Jeśli chodzi o odnowę to paleta możliwości wydaje się być mniejsza niż przy schodach betonowych. Możemy jednak zmieniać ich kolor, przykrywać na różne sposoby. Najlepiej sprawdza się zastosowanie różnego typu lakierów, rodzajów wykończeń, listew.

Drewniane schody doskonale wypełnią spokojne, tradycyjne przestrzenie. Jeśli natomiast chcemy, by nasze schody były bardziej nowoczesne można pomyśleć o systemie ażurowym. Najprościej wykonać je właśnie z drewnianych paneli.

Do zalet drewnianych schodów można dopisać także lekkość czy łatwość montażu. Decydując się na nie, nie będziemy mieć problemu z pozyskaniem, ponieważ można je kupić w sklepie, u producenta lub zamówić budownictwo CLT u stolarza. Schody drewniane można także zamontować samodzielnie.

Wybór schodów drewnianych wiąże się z pewnym brakiem udogodnień. Po pierwsze możemy je zamontować w końcowym etapie naszych prac budowlanych, co odbija się na szybkości i bezpieczeństwie budowy i wykończenia piętra. Drewno szybciej się niszczy, może ulec odkształceniu, skrzypieć czy złapać się. Pielęgnacja tego typu schodów wymaga także większego wysiłku.

Schody drewniane, tak jak każde inne mają swoje plusy i minusy. Są jednak niezwykle funkcjonalne i nie będziemy mieli problemu przy ewentualnych zmianach.

Podobne artykuły: