Drewno – jak impregnować?

Prawidłowo przeprowadzona impregnacja drewna zależy przede wszystkim od tego, czy roztwór impregnujący będzie miał właściwą temperaturę i stężenie, a także od tego, w jaki sposób zostanie on nałożony.

W zasadzie trudno przewidzieć konsekwencje niewłaściwie użytego impregnatu trudno przewidzieć. Zbyt mała ilość sprawi, że rozkład lub zapłon drewna będzie szybszy niż gdybyśmy w ogóle go nie zastosowali. Dlatego na wszystkich preparatach dostępnych na rynku znajdziemy szczegółowe zalecenia. Jest jednak kilka zasad, które dotyczą niemal wszystkich środków impregnujących.

Impregnacja wywołuje procesy chemiczne polegające na wnikaniu i utrwalaniu się środka w drewnie. Pełne utrwalenie trwa zwykle od dwóch do trzech tygodni. W ciągu 48 godzin stopień utrwalenia wynosi dopiero ok. 85 proc., dlatego drewno powinniśmy przez kilka dni przechowywać w przewiewnym pomieszczeniu, chroniąc je przed wodą, wilgocią oraz deszczem.

Nie mniej ważna jest temperatura impregnatu.Domy energooszczędne choć już nie używa się impregnatów olejowych, które trzeba było podgrzewać nawet do 90 st.C, temperatura nadal ma znaczenie. Najniższa temperatura, w jakiej można przeprowadzać proces impregnacji to 5-7 st. C.

Natomiast w przypadku impregnacji wgłębnej, drewno nie może być porażony czynnikami infekcyjnymi np. sinizną. Wiele impregnatów nie zawiera nośnika przeciwsinicowego i jeśli drewno jest zainfekowane to proces ten niewiele da i sinienie będzie postępować. Warto również pamiętać, że zsiniałe i zapleśniałe drewno wprowadzone do autoklawu może przekazać do roztworu impregnacyjnego zarodki grzybów, które zainfekuje zdrowe drewno.

Maksymalna wilgotność drewna do impregnacji wgłębnej wynosi 25 proc. Jeśli wody jest więcej uniemożliwia wchłanianie impregnatu, bez względu na to, czy zwiększymy ciśnienie wtłaczania impregnatu czy nie. I choć dom CLT istnieją instalacje do impregnacji drewna mokrego, to są one jednak bardzo drogie, a sam proces mało efektywny. Dlatego najlepiej impregnować drewno sezonowane.

Podobne artykuły: