Dom drewniany – fundament to podstawa

Solidny fundament to podstawa każdego domu. I choć dom drewniany jest lżejszy od murowanego, jego fundamenty choć nie tak duże również muszą spełniać to kryterium.

Fundamenty dla budowa domów prefabrykowanych można stawiać na kilka sposobów. Można zastosować tradycyjne technologie. Dom można też usadowić na płycie fundamentowej, palach, studniach, lub tworząc płytką zbrojoną ławę. Coraz popularniejsze jest wykorzystanie płyty fundamentowej, mimo że jest stosunkowo droga. Jednak jej zaletą jest to, że można ją wykorzystać pod każdy rodzaj budynku i na każdy rodzaj gruntu. Płyta fundamentowa jest świetnym rozwiązaniem, gdy decydujemy się na prefabrykowany dom drewniany. Jej zewnętrzna powierzchnia jest bowiem gładka i równa, co ułatwia montaż podwaliny takiego domu.

Kiedy zdecydujemy się na domy prefabrykowane, musimy zwrócić uwagę na to, czy wykonawca zaadaptuje go do warunków gruntowych istniejących na naszej działce. Jeśli nasz grunt posiada odpowiednią nośność – badania geotechniczne nie są konieczne. W przeciwnym razie powinniśmy rozważyć taką możliwość. Zaletą domów drewnianych jest to, że można je wybudować na terenie, na którym nie sposób postawić domu murowanego.

Inną istotną kwestią jest dostosowanie głębokości fundamentu do poziomu przemarzania gruntu. Poziom ten jest zależny od strefy klimatycznej i w Polsce wynosi 80-140 cm. W przypadku budowa domów gotowych drewnianego można za to zmniejszyć wielkość ław fundamentowych, taki wykop może być nawet tylko szerokości łopaty. Ściany fundamentu mogą być zarówno z bloczków cementowych lub wylane na mokro z mieszanki betonowej. Dom drewniany bardzo rzadko jest podpiwniczany, zamiast tego stosuje się pustkę podpodłogową. Interesującym chociaż bardzo kosztownym rozwiązaniem jest płyta fundamentowa z ogrzewaniem powietrznym. Zastosowanie tej technologii przypomina nieco ogrzewanie podłogowe wodne lub elektryczne.

Dom drewniany musi również posiadać termoizolację oraz izolację przeciwwodną i przeciwwilgociową fundamentów. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie izolacji obwodowej, dzięki której można uniknąć kondensacji pary wodnej na fundamentach. Skuteczność izolacji zależy od tego, czy dotyka ław fundamentowych i łączy się z izolacją cokołu. Zastosowany materiał izolacyjny, aby był skuteczny musi być odporny na uszkodzenia i mieć stabilne parametry. Dobrze sprawdzają się: płyty styropianowe, ze szkła piankowego oraz z polistyrenu ekstrudowanego.

Podobne artykuły: