Domy z prefabrykatów

Więźba dachowa powinna mieć możliwie najlepsze parametry i powinna być zamówiona u producenta. To element, na którym nie wolno nam oszczędzać. Mimo to można znacznie obniżyć koszty, jeśli zdecydujemy się na prefabrykowaną więźbę dachową.

Popularność produkowanej przemysłowo więźby dachowej jak i zapotrzebowanie na domy szkieletowe wciąż rośnie. Taką więźbę montuje się z gotowych elementów na miejscu budowy, co znacznie skraca czas montażu do nawet jednego dnia. Jej produkcja odbywa się w wyspecjalizowanych zakładach. Wiązary produkuje się z drewnianych elementów, a ich kształt jest dopasowany do połaci dachu. Ponadto korzysta się z płytek kolczastych – łączników do drewna – wykonanych ze specjalnych łączników do drewna o dł. 8-20 mm. To one łączą trwale poszczególne drewniane elementy. Przed tym wszystkie elementy składa się na specjalnych stołach, które pełnią rolę szablonów, co gwarantuje ich zgodność z projektem. Kiedy elementy są już gotowe, pakuje się je w pakiety i przewozi na plac budowy.

Takie wiązary wykonuje się zwykle z tarcicy sosnowej lub świerkowej, suszonej do wilgotności poniżej 18 proc. W tradycyjnych więźbach wykorzystuje się zwykle bardziej „mokre” drewno, które może ulec skręceniu lub spowodować zawilgocenie wełny mineralnej. Takie suszenie zwiększa też odporność drewna na grzyby, pleśnie oraz insekty. Tarcica powinna również przejść selekcję pod kątem wytrzymałości i na tej podstawie przydzielana do odpowiedniej klasy. Do prefabrykowanych wiązarów wykorzystuje się drewno klasy C-24 i na tej podstawie oblicza się parametry konstrukcji.

Pierwszy etapem w produkcji wiązarów jest wycinanie elementów. Następnie elementy te łączy się je poprzez wprasowanie płytek kolczastych. W przeciwieństwie do tradycyjne więźby, prefabrykowana jest dużo lżejsza, a i tarcicy potrzeba o 30 proc. mniej, co ułatwia jej przenoszenie na budowie. Sam montaż trwa dość krótko – zwykle wystarcza jeden dzień. Najlepiej jeśli wykona go specjalnie do tego celu przeszkolona ekipa montażowa.

Warto zwrócić uwagę na to, że więźby prefabrykowane stosuje się nie tylko w domach z poddaszem nieużytkowym, sprawdzają się również na poddaszach mieszkalnych w które zazwyczaj wyposarzone są domy prefabrykowane. W przypadku domów parterowych wykorzystanie prefabrykowanej więźby dachowej sprawia, że wiązarów nie trzeba wpierać pośrednio i co za tym idzie, ściana wewnętrzna nie musi być nośna. Dlatego można ją wykonać tanio, stosując lekką konstrukcję i dowolnie umiejscowić. Nie wykorzystuje się też pod nią ławy fundamentowej. To dolny pas wiązarów stanowi konstrukcję stropu.

W przypadku domów z poddaszem dolny pas gotowych wiązarów może stanowić konstrukcję stropu. Zaś jeśli ma postać kratownicy z krzyżulcami drewnianymi lub stalowymi umożliwia umieszczenie w stropie różnego rodzaju kabli oraz rur instalacyjnych. Taka prefabrykowana więźba dachowa może także ściankę kolankową, która jest w tej technologii dużo tańsza i wymagająca o wiele mniej pracy. Zwykle nie są potrzebne słupy i płatwie, a to pozwala zaoszczędzić na materiałach oraz dowolnie zaaranżować wnętrze.

Z reguły prefabrykowaną więźbę dachową stosuje się w domach budowanych od początku z takim zamiarem. Jednak to wcale nie oznacza, że skoro masz już dom to nic nie da się z tym zrobić. Z reguły niemal w każdym przypadku da się wymienić więźbę tradycyjną na prefabrykowaną.

Proces produkcji trwa zwykle od jednego do kilku dni, a jej koszt od początku dokładnie określony. Z reguły wynosi ok. 80 zł/m2 przy obciążeniu blachodachówką i 100 zł/m2 przy dachówce ceramicznej lub betonowej.

Podobne artykuły: